2009. szeptember 4.

Melo #1 - A Grid

Az egyik legregebbi tema, amivel adosotok vagyok, az a munkahelyem. Irok rola par sort, hogy el tudjatok kepzelni. Odaig gondolom mindenkinek megvan, hogy a ket talponmaradt Wall St-i befektetesi bank egyikenel dolgozom, mint informatikus, azt is tudjatok, hogy nem programozokent, hanem az uzemeltetes oldalon. Voltam en mar mindenfele rendszergazda mindenhol, de legutobb Windows Server uzemeltetokent dolgoztam e ceg pesti irodajaban ket evet mielott athelyeztek volna a NY-i irodaba. Az uj csoportom neve Grid Integration Team, szervezetileg a UNIX infrastruktura uzemeltetes es fejlesztes egy mellekcsoportja vagyunk.

Mi is az a Grid vagy Cloud? Egy szuperszamitogep, nagyon sok fizikai szerver osszekapcsolva, akik egy kozos tudatbol kapnak szamitasi feladatokat, visszaadjak az eredmenyt, majd kerik a kovetkezot. Ha ez mond valamit, egy nagy SETI kliens. Olyan dolgokat lehet egy griddel jol szamoltatni, amikor sok mert statisztikai adatra kell egy bizonyos algoritmust raengedni vagy egy algoritmust akarok megfuttatni sok adattal. Mint pl. az urkutatas. Vagy a meteorologia: van sok homerseklet-, paratartalom-, szelsebesseg-adatunk a fold sok pontjarol egy nagy adatbazisban 150 evre visszamenoleg. Okos matematikusok algoritmusokat talalnak ki, amelyek megjosoljak a holnapi idojarast. Innentol mar "csak" ra kell engedni az algoritmusra sok sok regi statisztikai adatot es akkor eleg jo elorejelzesunk lesz. Mi egy bank vagyunk, ugyanezt csinaljuk. A mi adataink arfolyamok, munkanelkulisegi ratak, atomhaborus fenyegetettsegi riziko szamban kifelyezve, minden, ami a gazdasagra kihathat. Keverj hozza sok okos algoritmust es futtasd meg egy szuperszamitogepen. Az eredmeny megsaccolt arfolyamok es rizikok holnapra, jovo negyedevre. Ebbol nem is az arfolyamok annyira erdekesek, mert azt egyszerubben is eleg jol meg lehet josolni. Ennel nehezebb kiszamolni azt, hogy ha tegyuk fel Botswana holnap allamcsodot jelent, akkor mennyi penze fog a banknak es ugyfeleinek odaveszni. Vagy ha holnap lemond a japan miniszterelnok. Ezek mar komplex un. scenario-k, amit idonkent erdemes kiszamoltatni es korrigalni a strategiainkon, ha valahol tul magas a kockazat, de ez a bankarok dolga.

Az IT kihivas abban all, hogy ha okos emberek kitalaltak 2000 ilyen szenariot, van 4000 algoritmusunk es sok TeraByte statisztikai adatunk regrol, akkor a kedd delutani tozsdezaras es a szerda reggeli tozsdenyitas kozott jo lenne ezt mind megfuttatni. Igazibol jo lenne ezt napkozben folyamatosan futtatni es a kereskedoinknek egy monitoron mindig az aktualis rizikokat mutatni, beleertve az egy perccel ezelotti valtozasokat is a vilagegyetemben. Na itt meg nem tartunk :) de haladunk.

Az en feladatom ebbol ennak a 2 focipalyat elfoglalo datacenter uzemeltetese, fejlesztese, de foleg a finomhangolasa, hogy a leheto legtobb kakaot tudjuk kihozni belole. Folyamatos monitorozas es bottle-neck-ek keresese infrastruktura oldalon (cpu, memoria, diszk, halozat, storage…) es alkalmazasoldalon is. Valamint az ugyfelekkel valo napi kapcsolattartas, akik bankarok es programozok, ezek belso ugyfelek, ok tartjak a kapcsolatot a kulso ugyfelekkel. Igy mar remelem kerek a kep.

A munka orult nagy kihivas es annyibol is erdekes, hogy ekkora szuperszamitogep alig van par a vilagon es mindegyik mas. Vagyis a problemaink nagy reszere nem tudok raguglizni, mert masnak nincsenek ilyen problemai. Ez eleg nyomaszto dolog :) Cserebe korbe vagyok veve cegen belul is a vilag legjobb agyaival es a gyartok is megtesznek barmit, mert mi olyan fejleszteseket hajtunk ki beloluk es tesztelunk ki nekik nagyban, amit ok aztan sok penzert tudnak piacra dobni. Tenyleg megtiszteltetes itt lenni, igyekszem a magyarok jo hirnevet oregbiteni, Windowsoskent Unixosok kozt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése