2012. október 3.

Partraszallunk Normandiaban

A nyar vegen iden vicces modon egymast koveto hetekre esett harom hosszu hetvege, a magyarok aug 20, az angol summer bank holiday es az amerikai Labor Day, mindharom irodanknak volt egy haromnapos hetvegeje, senki sem panaszkodhatott. Mar multkor Strasbourgbol visszafele a fejemben volt a kovetkezo tura terve: betorunk Normandiaba, megpedig kocsival. Szallas lefoglal, kocsit lemos, Pringles, Redbull es kesudio csomagolva, meg felveszem Helgat a varosban es induhatunk is.

A franciakrol sosem volt jo velemenyem, bevallom, szajhuzva es lassan szolgaltak ki, barhol is jartam naluk, nyelvet nem beszelnek, sosem ertettem, miert ez az orszag, ahova a vilagon a legtobb turista megy evente. Nem relativ, hanem abszolut. Az USA masodik ebben, a gazdasagi valsag ota pedzegetik is a sajtoban rendszeresen, hogy ez eleg szegyen rajuk nezve. Otven allam, egy egesz kontinens az o orszaguk, roskadasig gazdagon termeszeti szepsegekkel, hogyhogy nem ok az elsok? Talan enyhiteni kene a turista-vizum kiadasan, de ezen meg fogjak szivni a fogukat egy darbig, tulzottan felnek az illegalisan ottmaradoktol.

Kepek: https://picasaweb.google.com/daniel.varga12/Bretagne


Mont Saint-Michel
Rogton leszogeznem, hogy most eloszor, Normandiaban es a Bretagne-ban jarva lattam Franciaorszag jol mukodo es vendegszereto reszet. Este 10-kor a Mont Saint-Michel var-kolostorhoz erve egy hatamas parkolo fogad, ami tobbezer jarmure fel van keszitve, itt nem gurigaznak szarral. Es nyitva van keso este, meg ember is all a bejaratnal. Akire a kijovetelnel szukseg is volt, ugyanis elhagytuk a parkolo jegyet :) Akkor ezt figyeld: ejfelkor, videki Franciaorszagban, a soromponal allva Daniel megnyomja a "Segitseg" gombot a kocsibol kinyulva. Recseg a mikrofon, de beleszol valaki, elo ember, ebren van ejfelkor! Mondom "Bonsoir" mert azert nem vagyok bunko, de utana angolul folytatom, hogy Sorry vagyok, elhagytuk a jegyet, beszeljuk meg. A hagszoro angolul valaszol, az ejjel kozepen, hogy Semmi gond, kb. harom ora az realis? Aha. Akkor dugd be a hitelkartyad, annyit radobok es mehettek. Wow...

Magic Monastery
A kepek a Mont Saint-Michel kolostorrol magukert beszelnek, nem veletlenul az UNESCO vilagorokseg resze. Este is meg kell nezni, elkepesztoen szep. Es be kell menni, a 9 euros fizetos reszbe is, igen. A kolostor kerlekszepen ejfelig nyitva van, ejjel egykor dobjak csak ki az utolso latogatot, ez a kapitalizmus. Keresnek is rendesen, gondolom, es gyonyoru szep is minden, a Bences baratok ertik a dolgukat, nem csak Pannonhalman.

Ez a kolostor egy sziklara epult, ami egy km-re bent van a tengerben, apaly idejen sekely vizben at lehet kelni, ma mar van azert hid is. Elkepzeltem, hogy isz. 700 korul kisetalt feltucat Bences barat a barna togajukban mondjuk egy piknik kosarral es ott a sziklakon kint a viz kozepen ittak a jo francia bort. Egyszercsak megszolal Frère Jacques:

  • Sracok, kene ide egy kolostort epiteni...
  • Egy kis kapolnat? Remek otlet, Frère Jacques!
  • En egy buzi nagy varra gondoltam...!
  • Kedves Jacques, feltunt, hogy egy kilometerre vagyunk a parttol es meg nem talaljak fel a helikoptert ugy 1000 evig?
  • Nem surgos projekt, az alapokat lerakhatnank mondjuk 80 ev alatt...
  • Hat Bruder, abbol a jofajta cuccbol, amit szivsz, adj nekem is egy slukkot, legyszi.
Es mivel rabszolgasag akkor mar nem volt, komoly technika pedig meg nem, jo esellyel a baratok eleg sok teglat maguk hordtak oda fel. Ez riszpekt, akarmit is mondtok.

Meg akartam nezni mindenkeppen a D-Day, a Partraszallas helyszinet is. Nem nagy kitero, ott van Le Havre utan kicsivel de megeri. Ott allva eszembe jutott par baratom beszelgetese nemreg, akik azon fanyalogtak, hogy voltak valami draga tavoli helyen, de nem volt ott semmi egzotikus. Nos a kulonleges dolgokert meg kell dolgozni. Utana kell olvasni, le kell terni a foutrol es amikor ott vagy, segit egy kicsit a kepzeleted is.


Omaha Beach
A Normandiai Partraszallas 1944 juniusaban a vilagtortenelem legnagyobb vizrol inditott megszallasa, tobb mint 160 ezer amerikai, angol es kanadai katonaval. Eszak Franciaorszagnak egy 80 km-es szakaszan zajlott mindez, a leghiresebb reszt hivjak Omaha Beach-nek, itt allok en a kepeken. Egy baromi szeles, hosszu es igazabol szep part. Ahogy megtornek a hullamok elkepzeltem az 5.000 hajot, ami itt megjelent azon az esos reggelen. Balra felnezve latom a domboldalt, ahol a nemet katonak vedtek a partot egy viszonylag csekely tizezer fovel. Egyik oldalon Supreme Commander Dwight D. Eisenhower, a kesobbi USA elnok, a masikon Feldmarschall Erwin Rommel, a kesobbi ongyilkos. Felfoghatatlan csata dulhatott azon a parton, ahol most fiatal sracok eregetik a sarkanyt, becsukom a szemeim es eletre kel a strand, hallom a geppuskak zajat. A szomszedos amerikai temeto USA felsegterulete, amerikai zaszlo lobog a szelben - 10.000 kereszt es David csillag sorakozik a tokeletes zold gyepen.

Cape of Good Hope - 1999
Hasonlo elmenyem volt mar maskor is. A Joremenyseg Fokanal alltam Del Afrikaban es mellettem levo turistak mondjak, hogy Hat... tobbet vartam. Igazabol csak egy par szikla, jo, a tenger kicsit viccesen nez ki, a melegebb Indiai Ocean balra sokkal viagosabb mint a sotetkek, hidegebb Atlanti Ocean jobbra, de akor is csak par szikla az egesz. En lehunytam a szemem es elkepzeltem a Victoriat, Magellan utolso hajojat az otbol amivel utnak indult. Magellan ugye meghalt a Fulop szigeteken es nem elte meg a vilag elso foldkoruli utjat, de a Victoria fedelzeten 18 matrozzal befejezte az expediciot. Amikor meglattak a Joremenyseg Fokanak ismert sziklait, akkor tudtak, hogy talan tulelik, a neheze most mar mogottuk van.

Vagy a Victoria vizesesnel Zimbabweben, bar ott senki nem mondta, hogy tobbre szamitott, az azert elegge odaver :) De nem kapott sok figyelmet David Livingstone szobra, aki felfedezte es elnevezte e hatalmas vizesest 1852-ben. A talapzaton virit a mottoja az oreg Davidnek: "Christianity, Commerce and Civilization" amikor ezek meg igy egy mondatban szerepeltek. Bar nem pontosan itt tortent, hanem a Tanganyika tonal, de lecsukott szemeim elott ez a kep ugrik be, amikor Henry Stanley, az amerikai ujsagiro, aki az eltunt Livingstone utan indult es egy feleves expedicio utan vegre megtalalta az angol felfedezot, igy szol:

  • Dr. Livingstone, I presume?
  • En volnek.
  • Hoztam neked postat otthonrol.
  • Hagyd a postat, kis Earl Grey-t nem hoztal??
Kicsit elkanyarodtam, a lenyeg, hogy Normandia es Bretagne gyonyoru partokkal, kedves, angolul beszelo profi vendeglatassal buszkelkedhet, nem szabad kihagyni. De leterni a kitaposott osvenyrol sosem hiba. Akkor sem, ha kozben majdnem kifogy a benzined, mert a keskeny videki francia utakon ugy latszik vasarnap nincsenek nyitva a benzinkutak es ezert uresben gurulunk a lejtokon, hatha eljutunk az autopalyaig vagy itt alszunk a puszta kozepen a kocsiban - bar ket maratonfuto eleg szep tavot meg tudna tenni hajnalig ha kell... De ez mar egy kovetkezo tortenet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése