2012. június 5.

Hetvege Moszkvaban

Oroszorszagrol es Moszkvarol mindenkinek szamos klise jut eszebe, mi elmentunk es megneztuk. Izgalmas es meglepo volt sok teren. 


Londonban vizumot igenyelni teljesen kulturalt, a kovetseg honlapja mindent szepen elmagyaraz, viszed a papirokat, kartyaval fizetsz es egy het mulva kezedben a vizum, total profi. A klise inkabb angol volt, hogy vinni kell lakcimed igazolo kozuzemi szamlat, mert itt nincs lakcimkartya, de basszus meg az amcsiknal is ha van jogsid, azon rajta van a cimed is egybol, itt nem. Gazszamla nelkul kutyat setaltatni sem mehetsz, mert mindenhol kell! A kovetsegen dolgozo orosz csajok mondjuk mar hoztak az elvarasokat, mint a Rocky IV-ben Brigitte Nielsen, magas, vekony, platinaszoke es hiaba ket meter magas, a husz centis tusarku kell. Es az a hideg nezes... lehet par vodka utan mar mas.

Moszkva sok szempontbol egy egesz modern varos. A Sheremetyevo repterrol a gyorsvasut felorankent jar, klimatizalt es ingyen wifi van rajta, a jegyet meg Londonban vettem online. Budapesten semmi ilyen, New York-ban sem, Londonban van gyorsvasut csak wifi nelkul es 4 x ennyibe kerul. Mi a repterrol rogton a Bolshoi szinhazba nyargaltunk, en mar zako, lakkcipoben utaztam. A szinhaz kivul-belul szep, bar ezen a teren a pesti szinhazaknak sincs felnivalojuk. Az also hangon 130 euros jegyeknek koszonhetoen nem voltak kockasinges farmeres nezok, Armani oltony es szep noi ruhak annal inkabb, en a kis Hugo Boss-omban meg epp megkarcoltam a szintet. Ez kerem az orosz elit talalkozoja. Az "Anyuta" cimu balett egyszeruen csodalatos, alomszep ruhak, zene, diszletek, tanc, minden. Persze egy Csehov dramat dolgoz fel, ahol neha nevetnek, de inkabb szenvednek es a vegen a fel csapat meghal a tobbi meg csak szeretne. Atjon a mely orosz fajdalom, rokon lelkek vagyunk erzem :) De milyen volt a taps? Irtam mar a New York-i egyperces tapsrol, a pesti otperces hullamzo vastapsrol is. Na Moszkvaban meg vannak nevelve az emberek, nincs semmifele melletapsolas, preciz vastaps a fuggony utan rogton. A szereplok csomoszor vissszajonnek a fuggony ele, a nep mar igencsak menne, de azert tapsolnak utemre bo tiz percig, mintha az elso aki abbahagyja gulagba kerulne.

A metro a legelkepesztobb az egesz varosban, pedig sokat vartam tole, de teljesen lenyugozott. A szamok lenyegtelenek, a vilag leghosszabb es legnagyobb forgalmu halozatai kozott van, surun jar, olyan kocsikkal mint Pesten is, de... a megallok mintha hangverseny termek lennenek. Hatalmas belmagassag, vagy 3-4 emeletnyi ter a fejed felett, marvany oszlopok, szobrok, de rengeteg, csillarok, orias mozaikok, festett uveg kepek - es nem csak nehanyban, hanem mindegyikben, amiben csak voltam! Egy muveszi alkotas mindegyik sajat temaval, amitol minden alkalommal, ha kiszallsz egy uj allomason leesik az allad. A megallok nagyon melyen vannak, 85 meterrel a fold alatt, Pesten a legmelyebb a Batthyany teri megallo 38 meter mely. Ehhez kell mozgolepcso is, ami olyan hosszu, mint egy silift. Vagy harom percet mesz rajta es 130 m hosszu, csak azert nem a vilag leghosszabbja, mert Kievben es Szt. Petervarott van meg hosszabb is. Mindenki szepen jobbra all, eloz aki akar - ez csak Pesten nem mukodik ugy latszik. Nyugaton amugyParizs egy 88 meteressel, Washington DC meg egy nyulfarknyi 70 meteressel buszkelkedhet. Tudnak a ruszkik.

Ideje kepeket is mutatnom: https://picasaweb.google.com/daniel.varga12/Moscow 

A Voros ter olyan mint a kepeken, nagy :) A ter kozepen a hires Boldog Vazul-székesegyház, a szines tornyokkal az 1500-as evekbol, amit Rettegett Ivannak koszonhetunk, egy dolog. Viszont be kell menni a Kremlbe. Ott vannak gyonyoru meg regebbi szekesegyhazak, templomok arany tetovel, belul a tipikus ortodox ikonokkal, keves ember, egy teljesen mas elmeny, mint kint tolongani a teren. Az egyikbol egy tuz kapcsan lezuhant a harang, 220 tonnas, vilagrekord, most ott all a jardan.

A varosnak nekem nyuzsgo hangulata van, mindenki megy valahova, teszi a dolgat, nincs kosz. Az eletszinvonal Budapesthez hasonlo, de persze vannak sokkal szegenyebbek is. Az, hogy a metron tobb fiatal is butykolte az iPhone 4-eset mutatja, hogy egyreszt megengedhet maganak egy draga luxuscikket masreszt nem fel elovenni, pozitiv. Az arcok, akik szembejonnek, nekem muveltnek es tanultnak tunnek, csomo tanar es mernokember, nem beszeltem veluk, de igy neztek ki. Nem lattam szinte egyetlen baltaarcu embert sem a metron, ami van Londonban boven. A borszin feher, sehol egy fekete, indonez vagy indiai, elvetve latok par vagottszemu cserzett boru arcot, de nem kinai sem mongol, inkabb tadzsik, kazak, ormeny. Az emberek maskepp oltozkodnek, ahogy a 80-as evekben Magyarorszagon, amikor meg szokas volt "utcai" ruhat felvenni, egy rendes nadragot, cipot, ovet, inget, nem pedig valami szines rongyot papuccsal. Itt meg nem trendi szakadtan oltozni.

A csajok kulon kategoria. Magasak es szokek, ezt mar mondtam, de ne feltetlenul bombazo fotomodelleket kepzelj el. Nem oltoznek kurvasan, bar egy jo csajnak a magassarku kotelezo es labat szeretnek mutatni, de a segge nem log ki senkinek a szoknya alol, a felso mar szolidabb, smink az igen, kicsit oroszos, eros kontrasztokkal. Ami a lenyugozo bennuk, az a jarasuk es a tekintetuk. Szerintem itt heteves korban magassarku tanfolyamra megy mindenki, kulonben nem ertem hogyan tudnak ugy jarni a 10+ centis tusarkuban, hogy Heidi Klum elsirna magat gyonyoreben. A legtermeszetesebb dolog nekik. Ahogy teszi a labat, mintha a metromegallo egy kifuto lenne. A tekintet pedig hatarozott, nem baratsagtalan, de ferfi legyel, ha megszolitasz, ezt uzeni.

Nem kell oroszul tudni, de ha cirillul tudsz olvasni, az nagy elony. A feliratok ugyanis egesz nemzetkozi szavakbol allnak, ha el tudod olvasni, europai nyelvtudassal mar osszerakod mi lehet. Rem szorakoztato, hogy a nagy nyugati markakat fonetikusan leirjak cirill betukkel, pl. a Wendy's = Вендис. De a New York-i turotorta felirata oroszul, kiejtve: csizkeijk nu-ijork. Kasszas neninek mondod, hogy Gyeszigy metro bilet, ad jegyet, szpassziba, ennyi.

Az uj uzleti negyed tele van Europa legmagasabb epuleteivel, 500 m magas nemely, de a kornyek meg kicsit kihaltnak tunik, nem egy Canary Wharf vagy Downtown Manhattan, epitkezes megy most is ezerrel, jovore mar biztos nyuzsgobb lesz. Ahova meg el kell menned, az a Tretyakov keptar. Nem vagyok egy nagy muerto, de amerre jarok a hires muzeumokba azert berohanok egy orara. Nyugaton sokszor ugyanazt latod, az utolso 400 ev meghatarozo korszakainak hiressegeitol par neves darab, legyen az a New York Met, a British Gallery vagy a Louvre. Az oroszoknal viszont nem volt otszaz ev sotet kozepkor, amikor nyugaton ha nem Szuz Mariat festettel, akkor megegettek. Az o csata-abrazolasaik, tajkepeik teljesen mas hangulatuak, mas szinvilaggal, mint amit barhol lattam eddig, de kozben nem annyira idegen, mint mondjuk a japan, amivel a szemed nem tud mit kezdeni. Az orosz kepek ismerosnek tunnek, de megis nagyon masak. Egyik kedvencem, ahol Rettegett Ivan agyoncsapja a sajat fiat egy jogarral es eszelos tekintettel oleli a verbefagyott ifjut a tron elott.

Roviden: Nem kell felni semmitol, menni kell. Nem veszelyesebb mint mas nagyvaros, nem veszesen draga, jol mukodo varos. Van meg sok Lenin, Stalint mar sehol sem lattam, de kozben rogyasig tele a varos kulturaval az 1400-as evekbol es meg regebbrol, ami apolva es felujitva van. Az egyik legnagyobb potenciallal rendelkezo orszag, emberileg, mernokileg, kulturaban, meg mindig. Jonnek ok meg.